Marek Huberath – Gniazdo Światów. Recenzja.

Gniazdo Światów

Gniazdo Światów to powieść wyjątkowa! To książka która wywarła na mnie ogromne wrażenie swoją oryginalnością, świeżością pomysłów oraz konstrukcją. Mam ogromny problem, w jaki sposób można najlepiej zakwalifikować Gniazdo Światów. Marek Oramus nazwał tą pozycję kryminałem ontologiczny. Jest to bardzo trafne pojęcie, jednak wciąż nie oddaje istoty Gniazda Światów.

Marek S. Huberath to pseudonim Huberta Harańczyka, profesora fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Huberath był pięciokrotnie naminowany do nagrody im. Janusza Zajdla, a trzykrotnie ją otrzymał.

Gniazdo Światów
Gniazdo Światów

W Gnieździe Światów Huberath stworzył bardzo ponury, dystopijny świat; świat pełen brudu i przemocy, gdzie ludzkie życie ma niewielkie znaczenie. Wszyscy ludzie, w zależności od koloru włosów, podzieleni są na cztery kasty. Mieszkańcy po upływie 35 lat muszą przenieść się do kolejnej krainy. Jednak hierarchia kast, a co za tym idzie – pozycja społeczna mieszkańców zmienia się w każdym świecie.

Jak by tego było mało, świat Huberatha posiada zupełnie inną fizykę, a upływ czasu zależy od odległości od planety. Innymi słowy – im jest się wyżej tym wolniej płynie czas!

Historia i świat

W tym momencie poznajemy Gaveina (Davida) Throzza oraz jego partnerkę – Ra Mahleine, którzy przenoszą się pomiędzy krainami. Wyruszają oni w tym samym czasie. Dave podróżuje statkiem powietrznym i jego podróż trwa tylko 36 godzin. Ra Mahleine płynie statkie, a jej podróż zajmuje 4 lata. Jednak do Davabel – nowej krainy – przybywają w mniej więcej tym samym czasie.

Niedługo po przybyciu do nowego kraju, w otoczeniu Dave’a zaczynają umierać ludzie. Zostaje on nawet ochrzczony przydomkiem David Śmierć! W tym samym czasie kolego Gaveina, Wilcox, zaczyna czytać książkę, która doprowadzi go do obłędu, a później – i śmierci! Książką tą jest tytułowe Gniazdo Światów.

Gniazdo_Swiatow_Huberath

Niektórzy recenzenci twierdzili, że powieść Huberatha to „jedno z najwybitniejszych dokonań polskiej fantastyki„. Trudno się nie zgodzić z tą opinią! Gniazdo Światów to powieść, której nie daje się łatwo zaklasyfikować i która wyłamuje się z kanonów. To powieść, która wciąga czytelnika i czyni go odpowiedzialnym za losy bohaterów. To książka, która stawia pytania, jednak nie zawsze daje odpowiedzi. Trudno o niej napisać coś więcej bez zdradzania szczegółów fabuły.

Niestety dość trudno znaleźć Gniazdo Światów w księgarniach. Ja swój egzemplarz musiałem kupić na allegro, płacąc dość wysoką cenę. Jednak jak najbardziej było warto!


Gniazdo_Swiatow_Huberath

Gniazdo Światów

Autor : Marek S. Huberath

Wydawnictwo: superNOWA


Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.