Najlepsze aplikacje do śledzenia książek (iOS). Moje top 8.

Book Tracking Apps

Najlepsze aplikacje do śledzenia książek na telefon z iOS

Przez bardzo długi czas używałem serwisu lubimyczytać.pl do śledzenia książek, które przeczytałem oraz mam zamiar przeczytać. Jednak jakiś czas temu zacząłem poszukiwania aplikacji, która mogłaby robić to samo i znalazłem kilka programów, które znakomicie się sprawdzają i które, moim zdaniem, warte są polecenia. Lubimyczytac.pl jest znakomitym serwisem, który, moim zdaniem, jest najlepszy w Polsce, jednak nie jest on dla wszystkich i jeśli szukacie czegoś mniejszego, oto najlepsze aplikacje na iOS.

  1. Book Tracker
  2. Reading List
  3. Goodreads
  4. Turn
  5. Bookmory
  6. Bookly
  7. Bookshelf
  8. StoryGraph

Aplikacje do śledzenia książek – pozycje 1-4

1. Book Tracker

Jedna z moich ulubionych aplikacji i pierwsza aplikacja do śledzenia książek, którą kupiłem. Główny ekran jest bardzo bardzo funkcjonalny i podzielony na cztery główne kategorie – Bibliotekę, Listę książek do przeczytania (wishlistę), Statystyki oraz Cytaty, które sami dodajemy.

Bibliotekę możemy bardzo łatwo sortować według licznych kryteriów oraz zmieniać jej wygląd. Book Tracker umożliwia śledzenie papierowych wydań, elektronicznych, a nawet audiobooków. Możemy również śledzić książki, które wypożyczyliśmy znajomym!

Aplikacja daje nam możliwość posługiwać się tagami oraz seriami, co jest bardzo poręczne i często bardzo ułatwia znaleźć nam daną pozycję.

Cena: $10.99 

Za: Prosty, a zarazem bardzo przezroczysty i funkcjonalny interfejs. Mnóstwo opcji oraz bardzo rozsądna cena!

Przeciw: Brak społeczności.

2. Reading List

aplikacje do śledzenia książek

Kolejna solidna aplikacja. Główny ekran podzielony jest na zakładki pokazujące aktualnie czytane książki oraz przeczytane książki. Autorzy dali nam możliwość tworzenia własnych list do katalogowania oraz sortowania pozycji. Liczba opcji wydaje się nieco mniejsza niż w przypadku Book Trackera, jednak w dużej mierze rekompensuje to wygląd aplikacji – wszystko jest przejrzyste i łatwe do odnalezienia. Zakładki na dole ekranu znakomicie się sprawdzają.

Cena: $1.49/miesiąc (miesięczna subskrypcja), $9.99/rok (roczna subskrypcja) albo jednorazowa opłata $29.99

Za: Łatwa, intuicyjna w obsłudze. Przejrzysty interfejs.

Przeciw: Brak społeczności, stosunkowo niewielka liczba opcji. Statystyki tylko w opcji premium.

3. GoodReads

Goodreads to jedna z najpopularniejszych aplikacji do śledzenia, zapisywania i oceniania książek. Jej największą zaletą jest fakt, że jest to ona w pełni darmowa! Aplikacja jest w pełni zintegrowana z GoodReads.com, czyli największym tego typu portalem na świecie. Dlaczego o tym wspominam? Ponieważ lubimyczytać.pl, o którym wspomniałem wcześniej, niestety takiej aplikacji nie posiada.

Goodreads jest własnością Amazon.com, co sprawia, że część ludzi stara się znaleźć alternatywy dla tego serwisu.

Cena: Aplikacja jest darmowa.

Za: Aplikacja jest w pełni zintegrowana z portalem. Możemy ustalać i śledzić cele, pokazujące ile książek chcemy przeczytać vs ile książek już przeczytaliśmy. Bardzo duża społeczność.

Przeciw: Część Amazon.com. System rekomendacji nie jest tak dobry, jak w przypadku innych aplikacji. Skomplikowany system dodawania książek, których nie ma w bazie goodreads.

4. Turn

Turn to kolejna aplikacja, którą bardzo lubię i która moim zdaniem warta jest uwagi. Jest ona bardzo estetyczna oraz intuicyjna w obsłudze. Oferuje ona podstawowe opcje śledzenia książek, które czytamy, włącznie z sesjami oraz katalogowaniem za pomocą półek. Jako, że nie mamy tutaj wielu wielu opcji, aplikacja wydaje się bardzo lekka, przejrzysta i nieskomplikowana. Darmowa wersja jest w pełni funkcjonalna, a wersja PRO oferuje zniesienie limitu półek, notatek i cytatów. Otrzymamy w niej również  powiadomienia oraz dodatkowe motywy. 

Cena: $8.99

Za: Intuicyjność i łatwość obsługi. Niska cena.

Przeciw: Brak społeczności. Niewielka liczba informacji w statystykach.

Aplikacje do śledzenia książek – pozycje 5-8

5. Bookmory

Pierwsze, co rzuca się w oczy po otworzeniu Bookmory to wygląd aplikacji, tak bardzo różny od konkurencji. Znajdującą się na górze ekranu listę aktualnie czytanych książek możemy przewijać w lewo i w prawo; nad każdą pozycją znajduje się informacja na której stronie jesteśmy i jak długo czytamy daną książkę. Poniżej znajduje się kolejny box z informacjami oraz lista książek do przeczytania. Po tapnięciu w książkę możemy rozpocząć sesję albo dodać notatkę. Niestety nie zobaczymy tutaj szczegółów książki. Bookmory umożliwia śledznie zarówno papierowych książek, jak i e-booków oraz audiobooków.

Cena: Wersja Premium kosztuje $3.49/miesiąc albo $30.99/rok

Za: Śliczny interfejs. Inne podejście do book trackingu.

Przeciw: Wysoka cena subskrypcji.Brak jednorazowej opłaty. Brak społeczności.

6. Bookly

Bookly to aplikacja, którą znajdziemy chyba w każdym rankingu najlepszych programów, zarazem, aplikacja, do której nie byłem w stanie się przekonać. Użytkownicy bardzo chwalą jej użyteczność w budowaniu nawyku czytania książek oraz dostęp do bogatych statystyk..

Bookly pozwala nam również na wyznaczanie celu książkowego, czyli liczby książek, które chcemy przeczytać. 

Zdecydowałem się umieścić Bookly na liście ze względu na jej popularność, jednak to co dyskwalifikuje ją w moich oczach to limit 10 książek w darmowej wersji oraz brak opcji jednorazowej opłaty za aplikację. Do tego w aplikacji znajdziemy mikrotransakcje… To jak dla mnie ogromna czerwona flaga.

Cena: $4.99/miesiąc (miesięczna subskrypcja), $19.99/6 miesięcy (półroczna subskrypcja), ora $29.99/rok (roczna subskrypcja).

Za: Śliczny wygląd. Bardzo dobra opcja dodawania książek, pozwalająca na szybkie wyszukiwanie okładek. Liczne wyzwania, pomagające w budowaniu nawyku i zachęcające do częstszego czytania. Łatwe dodawanie własnych książek
Przeciw: Cena subskrypcji. Brak opcji jednorazowej opłaty.

7. Bookshelf

Bookshelf to nieskomplikowana aplikacja , która umożliwia nam śledzenie oraz katalogowanie książek w każdym możliwym formacie (włącznie z książkami w skórzanej oprawie!). Posiada ona o wiele mniej opcji od konkurencyjnych pozycji, jednak dla niektórych użytkowników może być to bynajmniej nie wadą, a wręcz zaletą!

Cena: Wersja Premium kosztuje $1.29/miesiąc albo $10.99/rok

Za: Prostota i łatwość w użyciu. Darmowa wersja jest w pełni funkcjonalna.

Przeciw: Brak statystyk w podstawowej opcji. Brak społeczności. Mało opcji.

8. StoryGraph

StoryGraph reklamuje się jako alternatywa dla Goodreads i w zdobył on sporą popularność w ciągu ostatnich kilku lat. StoryGraph to nie tylko aplikacja ale przede wszystkim serwis, oferujący funkcjonalność bardzo podobną do goodreads.com. StoryGraph umożliwia również tworzenie wyzwań czytelniczych, śledzenie książek oraz posiada bogate statystyki. Aplikacja oraz serwis posiadają również algorytmy rekomendujące nam książki, bazując na tym, co przeczytaliśmy do tej pory.

Teoretycznie StoryGraph oferuje wszystko, czego potrzebujemy jednak ja nigdy nie przekonałem się do serwisu i jego aplikacji. Wydaje mi się, że są programy, które są znacznie lepsze. Jeśli jednak szukacie alternatywy dla goodreads albo lubimyczytac, możecie rzucić okiem na Storygraph.

Cena: Aplikacja jest darmowa, ale serwis posiada opcję Plus, kosztującą $4.99/miesiąc albo $49.99/rok.

Za: Alternatywa dla osób nie chcących używać Goodreads.

Przeciw: Brak możliwości dodawania książek przez skanowanie kodu ISBN. Nieprzejrzysta strona. 


Moim zdaniem, każdy przeglądając opisane aplikacje do śledzenia książek znajdzie coś dla siebie. Każdy z nas oprócz książek dla dzieci, czyta też popularne kryminały, fantastykę albo literaturę piękną. Myślę, że opisane book trackery sprawdzą się w każdej z tych sytuacji. Jeśli używacie tego typu aplikacji, dajcie znać, jakich!

1 Komentarz

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.