The Smeds and The Smoos czyli Ćmony i Smeśki

The Smeds and The Smoos czyli Ćmony i Smeśki

The Smeds and The Smoos to kosmiczna wersja Romeo i Julii dla dzieci. To piękna bajka z przesłaniem, która opowiada o  miłości, akceptacji i w zabawny sposób przekazuje bardzo ważne treści. 

The Smeds and The Smoos

Z bajką The Smeds and The Smoos zetkęliśmy się w dość niespotykanych okolicznościach! Pewnego dnia wybraliśmy się całą rodziną do kina na animowany film the Gruffalo. Adam zna i bardzo lubi tą historię, więc byliśmy pewni że  bajka będzie mu się podobała. 

The Gruffalo jest przepięknie nakręconą bajką, a głosów głównym bohaterom użyczyli Helena Bonham Carter, Robbie Coltrane and James Corden. Sens składał się z dwóch bajek – The Gruffalo oraz The Smeds and The Smoos. Nie znaliśmy wcześniej tego drugiego tytułu, jednak ku naszemu ogromnemy zdumieniu, Adamowi właśnie ta bajka o wiele bardziej przypadła do gustu!

O czym są Ćmony i Smeśki?

Ćmony mają czerwony kolor skóry i nigdy nie zadają się ze Smeśkami, które są niebieskie. Pewnego dnia czerwona Janet napotkała niebieskiego Billa i młoda para zakochała się w sobie. Gdy jednak powiedzieli rodzicom o małżeństwie oraz wspólnych planach na przyszłość, żadna z rodzin nie zaakceptowała wyboru. Młodzi pomimo sprzeciwu dorosłych wciąż spotykali się z sobą, jednak nie widząc dla siebie przyszłości na tej samej planecie, na której mieszkają ich rodzice, porwali rakietę i uciekli w kosmos! 

Ćmony i Smeśki
The Smeds and The Smoos

“Never, never play with a Smoo.
They’re such a nasty shade of blue.
For the hundredth time I say to you,
Never, never play with a Smoo.”

Następnego ranka, gdy obie rodziny odkryły, co się stało, wszyscy wyruszyli na poszukiwanie Billa i Janet. Na planecie została tylko jedna rakieta, więc pomimo wstępnych oporów, wszyscy wsiedli do niej i wyruszyli na poszukiwania. Przeszukując wiele planet, jednocześnie przebywając z sobą przez tak długi czas, odkryli, że inni tak naprawdę nie są tacy źli jak myśleli. Poszukiwania okazały się bezowocne i w końcu Ćmony i Smeśki zdecydowały się na powrót na rodzinną planetę. A tam czekali na nich niebieski Bill, czerwona Janet oraz ich małe purpurowe dziecko! 

The Smeds and The Smoos

Romeo i Julia dla dzieci.

Gdyby chcieć określić czym są Ćmony i Smeśki, to najtrafniejszym określeniem byłoby “Romeo i Julia” dla dzieci! Czytając tę bajkę, na pewno będziemy mieć wrażenie, że znamy tą historię i wiemy jak się skończy. Umiejscowienie akcji w kosmosie było bardzo dobrym wyborem, ponieważ czyni to bajkę jeszcze bardziej atrakcyjną dla naszych maluszków. 

Czy warto sięgnąć po The Smeds and The Smoos?

Książka jest przepięknie ilustrowana, a żywe kolory przyciągają uwagę dzieci. Rymowana historia napisana jest prostym, lecz zarazem atrakcyjnym językiem. Moim zdaniem jest to, oprócz The Room on The Broom and The Gruffalo, jedna z najlepszych bajek Julii Donaldson! 

Książka stała się hitem na całym świecie i na jej podstawie w 2022 roku został nakręcony krótki, animowany film, który również z całego serca polecamy wszystkim maluchom oraz ich rodzicom.


The Smeds and The Smoos

The Smeds and The Smoos czyli Ćmony i Smeśki

Wydawnictwo : Scholastic

Autorzy: Julia Donaldson, Axel Scheffler


Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.