W Państwie Podziemnego Gnoma. Bajki dla dzieci z PRL.

Podziemny Gnom

Czar-Baba jest duża i gruba, nosi zawsze bluzkę w kwiatki i ogromny pasiasty fartuch, a na głowie chusteczkę, którą zawiązuje sobie pod brodą na kokardkę!

To cytat z książki, a w zasadzie książeczki dla dzieci,  pod tytułem W Państwie Podziemnego Gnoma, a zarazem jednej z ulubionych bajek mojej młodości. Wydaje mi się, że niestety nie jest ona tak szeroko znana, jak na to zasługuje,  a przez to z czasem może, niestety!, zostać zapomniana. Mam tylko nadzieję, że tak się nie stanie, gdyż  byłaby to ogromna szkoda!

Wielokrotnie do tej książki  wracałem i pomimo upływu lat wciąż miałem w głowie opowieść o Czar-Babie wyruszającej do podziemnego świata aby ratować porwane dzieci. Myślę, że było to przede wszystkim dzięki autorce – Helenie Zawistowskiej, której udało się stworzyć magiczny świat oraz bohaterów, którzy na długie lata zapadli w pamięć młodych czytelników.

W Państwie Podziemnego Gnoma. Po latach.

Wracając po latach do tej bajki troszkę obawiałem się jak zniesie ona próbę czasu. Co pewien czas bowiem  zdarza się tak, że książki które kochaliśmy w dzieciństwie po latach przestają zachwycać. I nasze wspomnienia, które tak kultywowaliśmy roztrzaskują  się na kawałki.

Na szczęście bajka W Państwie Podziemnego Gnoma znakomicie zniosła próbę czasu i z ogromną przyjemnością zanurzyłem się w tym samym baśniowym świecie, który uwielbiałem lata temu!

Ogromną zaletą Państwa Podziemnego Gnoma jest język oraz styl autorki. Książkę czyta się łatwo i szybko, a to bardzo ważne w przypadku bajek dla dzieci!

Bajka opowiada historię trójki rodzeństwa – Sławka, Bogusi i Jagódki, które zostaje porwane. Nie do końca wiadomo przez kogo, ponieważ jedynymi świadkami są białe czaple. Zrozpaczonej matce swoją pomoc oferują mądra Czar-Baba. Wyrusza  ona do samego serca puszczy, gdzie odnajduje wejście do Podziemnego Świata. Jak się okazuje, rządzi nim despotyczny władca – tytułowy Gnom. Od początku wydaje się on Czar-Babie podejrzany i pomimo stwarzanych pozorów współdziałania i współpracy, kobieta odkrywa, że to właśnie on stoi za porwaniem dzieci.

W Państwie Podziemnego Gnoma, jak każda bajka, dobrze się kończy. Zło przegrywa, a dobro triumfuje. Tak jak w każdej przyzwoitej bajce:)

Jeśli lubicie stare polskie bajki dla dzieci, to przygody Czar-baby na pewno was nie rozczarują. My polecamy tą książkę z całego serca!

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.